הר הזיתים בירושלים

למה כדאי לבקר בהר הזיתים בירושלים, ומה אפשר לראות שם

אם אתם כאן, זאת אומרת שאתם מאוד אוהבים לטייל בארץ ישראל, ובעיקר בירושלים בירתנו הקדושה, שמכניסה גם את שלושת הדתות תחתיה.

במאמר הזה נתמקד על הר הזיתים שקשור באופיו גם ליהדות, גם לנצרות וגם לאיסלם, שלכל דת מסמן משהו משלו, כמעט כמו רוב האזורים בירושלים.

מקור השם "הר הזיתים

ההר נמצא בצד המזרחי של העיר העתיקה של ירושלים, ונקרא ככה בגלל הזיתים שכיסו אותו. כאמור המקום רדוש בשביל שלושת הדתות, ועבר הרבה מסורות במהלך ההיסטוריה.

ההר ליד הגבול המערבי למדבר יהודה, שביניהם נחל קידרון.

מטרת ההר באיסלם ובנצרות:

לפי המוסלמים, בהר הזיתים בעתיד יעמודו מאזניים כמו של בית משפט, וישקלו האם האדם כיחיד עשה יותר מעשים טובים או מעשים רעים. הרעים יפלו לגיהנום, סוג של יום הדין באחרית הימים.

מבחינת הנוצרים, האתר נמצא כבר בברית החדשה בבשורה עפ"י יוחנן, בו ישו שהה לפני מאסרו, ולשם ישו ישוב כאשר יקום לתחיה באחרית הימים, באותו מקום בו בכה על חורבן ירושלים וניבא את קץ העולם.

הקשר הגדול בין היהדות להר הזיתים

לפי המדרש הקדוש, נח שלח את היונה להביא זית הישר מהר הזיתים. אבל מטרת ההר בעתיד תהיה סיום המלחמה בגויים, והמקום בו יתקעו בשופר ויקומו המתים לפי הכתוב…

הר הזיתים לא נזכר במפורש בתורה, אלא בזכרה ובשמואל ב' כאשר דוד ברח מאבשלום דרך הר הזיתים. ההר מוזכר גם בתקופת בית ראשון ובית שני, גם בתקופת "הפרה האדומה" בו נערך טקס "טיהור מטומעת המת", חורבן בית המקדש ועוד…

שלושת האטרקציות המרכזיות בהר

בית הקברות היהודי בהר הזיתים:

ההר מאוד קרוב לעיר העתיקה וסלעים בהר עשויים מחומר שקל לחצוב אותו, ולכן היהודים בחרו את המקום הזה כדי להקים אתר קבורה, מפני שהקבורה בתוך העיר הייתה אסורה, ולפני השימוש בהר, קברו את המתים מתחת להר הבית- פחות נוח…

כנסיית הר הזיתים:

מהמאה ה19, החלה בניה של כנסיות באתר כגון כנסיית פאטר נוסטר, העלייה הרוסית, מגדלנה, קבר מרים, דומינוס פלויט הפרנצ'סקנית ועוד.

נחל קדרון:

הנחל המדובר נמצא במדבר יהודה, אורך הנחל הינו שלושים וארבעה קילומטרים.

במשך הרבה מאוד זמן, נחל קדרון היה נחל מזוהם בצורה מפחידה בגלל שפכים ממזרח ירושלים, שהוזרמו ללא טיהור.

בקיץ של 2020 בתקופת הקורונה, התחיל מיזם שיקום הנחל כדי לפנות את הפסולת שהייתה ותיקון כדי שיראה כמו שהוא היום.

סיכום

שווה לטייל בהר הזיתים למי שחובב טיולים בירושלים בהן מעורבבות מגוון גדול של דתות ודעות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *